Loading...

صنعت چاپ نیاز به حمایت دولت دارد

مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هر چند که رکود بر بسیاری از بخش های کشور وجود دارد اما حمایت از صنعت چاپ باید در اولویت قرار گیرد.

صنعت چاپ نیاز به حمایت دولت دارد

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، محمود رضا برازش شامگاه پنجشنبه در حاشیه برگزاری چهارمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی در مشهد با بیان اینکه تعداد پنج هزار چاپخانه دارای مجوز در کشور فعالیت دارند بیان کرد: دولت در تامین نقدینگی فعالان صنعت چاپ باید حمایت جدی خود را نشان دهد.

وی با اشاره به گستردگی و تعداد انبوه دستگاه های چاپی و چاپگر ها بیان کرد: حتی در برخی از واحد های صنعتی غیر چاپی تعدادی ازدستگاه های چاپ وجود دارد که نیاز به ساماندهی است.

برازش از اراده وزارت ارشاد در راستای دسته بندی و سازماندهی چاپخانه ها و چاپگرها خبر داد و گفت: چاپخانه ها و چاپگرها در کشور طیف وسیعی را تشکیل می دهند و در بخش های مختلف از خانگی گرفته تا صنف تایپ و تکثیر، واحدهای صنفی و واحدهای صنعتی و اداری فعالیت داشته و به چشم می خورند.

وی در خصوص مشکلات فعلی صنعت چاپ در کشور بیان کرد: در تامین مواد اولیه صنعت چاپ مشکلی نداریم زیرا سال گذشته شاهد ثبات قیمت کاغذ بودیم اما برای تامین باقی مواد لازم در صنعت چاپ نیاز به توسعه صنایع پتروشیمی در کشور داریم.

مدیر دفتر چاپ و نشر وزارت ارشاد با اشاره به اینکه صنعت چاپ ایران در مقایسه با کشورهای پیشرفته دچار عقب ماندگی نیست ادامه داد: در طی سال های گذشته در عرصه چاپ کتاب پیشرفت های قابل توجهی داشتیم اما رشد بخش بسته بندی بیشتر بوده است و حجم قابل توجهی از صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی را به خود اختصاص داده است.

برازش ۲۰ درصد گردش مالی صنعت چاپ در کشور را متعلق به چاپ کتاب و نشریات دانست وافزود: سایر گردش مالی در این حوزه به سایر خدمات از جمله بخش تبلیغات مانند کارت های هویتی و یا چاپ بر روی لوازم اختصاص داشته است.

وی همچنین با اشاره به اینکه خراسان رضوی در بخش چاپ نشریات و امکانات چاپ کتاب در جایگاه برتر کشور قرار دارد افزود: یکی از سه واحد فعال در زمینه چاپ جلد سخت کتاب ها در خراسان رضوی مشغول به فعالیت است.

مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه خراسان رضوی در بخش فرهنگی بسیار توانمند است اظهار کرد: رتبه این استان در بخش چاپ صنعتی و بسته بندی در کشور ضعیف بوده و در جایگاه پنجم کشور قرار دارد.


ارسال نظر

نام
ایمیل ضروری
وب سایت / وبلاگ
پیغام ضروری
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
کد مقابل را وارد کنید ضروری
اگر کد خوانا نیست اینجا را کلیک کنید