Loading...

روغنی:‌ نماینده ارشاد هیچ اطلاعی از کاغذ ندارد

دفتر صنایع شیمیایی و سلولوزی وزارت صنعت معدن و تجارت هفته گذشته پیشنهاد افزایش تعرفه واردات کاغذ رول و شیت از 5 به 14 درصد را به کمیسیون ماده 1 ارایه کرد، این خبر در کسری از ساعت تیتر و موضوع خبرنگاران این حوزه شد.

روغنی:‌ نماینده ارشاد هیچ اطلاعی از کاغذ ندارد

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، هرچند که افراد غیر مرتبطی نیز وارد ماجرا شده اند و نامه و امضا و میتینگ با مقاصد خاص برگزار می کنند، اما اهمیت موضوع برای صنعت چاپ و بسته بندی بسیار مهم و حایز اهمیت است.

 

گزینه روی میز اتاق بازرگانی با بازار کاغذ چه خواهد کرد؟

افزایش تعرفه واردات کاغذ از 4 به 15 درصد هفته گذشته در اتاق بازرگانی مطرح شد،‌ موافقان و مخالفان این افزایش هر یک برای خود استدلال‌‌هایی دارند،‌ باید دید که این افزایش حمایت از تولید داخلی را رقم می‌زند یا ورشکستگی صنایع وابسته به کاغذ؟

بحران کاغذ در سال‌های 90 تا 93 که موجب افزایش چندین برابری قیمت کاغذ در بازار ایران و افزایش واردات از کشورهای مختلف شد،‌ ارزیابی وضعیت تولید کاغذ در کشور را به ضرورتی انکارناپذیر مبدل کرد،‌ در رأس همه مسئولان دولتی رهبر معظم انقلاب در بازدید از نمایشگاه کتاب در همان‌ سال‌ها بر راه‌اندازی و فعال‌سازی کارخانه‌های تولید کاغذ در کشور تأکید کردند.

رفته رفته کارخانه‌های تولید کاغذ که سال‌ها به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآمده بودند،‌ به بخش خصوصی واگذار و رمقی دوباره یافت‌، اما از ابتدای سال 93 تاکنون به دلیل سیاست‌های غلط پیش از آن (ورود نهادها و سازمان‌های غیر حرفه‌ای به بازار واردات کاغذ) بازار با انباشتگی مواجه شده و رکود در بازار کاغذ حکمفرما شد.

 

کمیسیون ماده یک باید برای افزایش تعرفه تصمیم‌گیری کند

به موازات اقدام برای فعال‌سازی تولید داخلی کاغذ،‌ بحث‌ها بر سر افزایش تعرفه واردات نیز بالا گرفت،‌ افزایش تعرفه واردات کاغذ از سوی مطرح‌کنندگان آن به مانند ابزاری برای کنترل واردات بی‌رویه کاغذ و حمایت از تولید داخلی آن مطرح شد و چندین بار تا مرز تصویب در کمیسیون ماده یک اتاق بازرگانی پیش رفت. همین چند ماه پیش رئیس سندیکای تولید کنندگان کاغذ و مقوا از افزایش تعرفه واردات کاغذ از 4 درصد به 8 درصد خبر داد. افزایشی که در نهایت در کمیسیون ماده یک رأی نیاورد و به تصویب نرسید.

هفته گذشته بار دیگر موضوع افزایش تعرفه واردات کاغذ در جلسه کارشناسی اتاق بازرگانی که با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و تشکل‌های مختلف برگزار شد،‌ مطرح شده است،‌ این بار صحبت از افزایش تعرفه از 4 درصد به 15 درصد است. افزایشی که به نظر می‌رسد،‌ اگر اجرایی شود،‌ بازار کاغذ را نه‌ تنها از رکود فعلی خارج می‌کند،‌ بلکه آن را اساسی تکان خواهد داد.

ابوالفضل روغنی رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی در زمینه این پیشنهاد که هفته گذشته در جلسه‌ای در اتاق بازرگانی مطرح شده است،‌ می‌گوید:‌ افزایش تعرفه واردات کاغذ یک بحث قدیمی است و به منظور حمایت از تولید داخلی کاغذ مطرح است،‌ افزایش تعرفه همواره به ابزاری در دست دولت برای کنترل واردات و حمایت از تولید داخل محسوب می‌شود.

وی که ریاست سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا را نیز بر عهده دارد،‌ می‌گوید:‌ این پیشنهاد فعلا در یک جلسه کارشناسی مطرح شده است،‌ باید با حضور کلیه اعضا و نمایندگان صنف‌ها و تشکل‌های مختلف بررسی شود و در نهایت در کمیسیون ماده یک برای آن تصمیم‌گیری شود، در جلسه هفته گذشته برخی از صنوف هم‌چون چاپخانه‌داران و ناشران مخالف افزایش بوده و برخی دیگر هم‌چون وزرات صنعت،‌ معدن و تجارت و تولیدکنندگان کاغذ موافق آن. اما در نهایت در کمیسیون ماده یک که وزرای صنعت‌، معدن و تجارت،‌ ارشاد،‌ آموزش و پرورش،‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ... در آن عضو هستند،‌ درباره این موضوع نتیجه‌گیری می‌شود.

روغنی در پاسخ به اینکه افزایش تعرفه واردات کاغذ موجب گران شدن کاغذ خواهد شد و مشکلات اقتصادی برای صنایع وابسته به کاغذ به دنبال دارد،‌ آیا چنین فکر نمی‌کنید؟ گفت:‌ اینگونه نیست،‌ اکنون ما در ایران تنها توانایی تولید کاغذهایی با طول عمر بالا را نداریم،‌ که باید وارد شود،‌ در مجموع در طول سال 50 تا 80 هزار تن کاغذ با طول عمر بالا وارد کشور می‌شود که در مقابل نیازی که در کشور وجود دارد،‌رقمی نیست. هم‌چنین با توجه به راه‌اندازی کارخانه کاغذ پارس ما در حوزه کاغذ رفع نیاز خواهیم کرد. برای کاغذهای طول عمر بالا نیز پس از رفع تحریم‌ها می‌توان با ارتقا دستگاه‌ها تولید داشت.

وی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب برای حمایت از تولید داخلی کاغذ گفت:‌ رهبر انقلاب فرموده‌اند حتی در شر ایط برابر و پایین‌تر از تولید داخلی باید استفاده کرد،‌ صنایع ما نیز بهتر است نگاه خود را بلند کرده و به حمایت از تولید داخلی بیاندیشند،‌ اگر این افزایش منظقی تعرفه کاغذ وجود داشته باشد، از صنایع داخلی حمایت می‌شود.

روغنی با اشاره به مخالفت جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد با افزایش تعرفه واردات کاغذ گفت:‌ من لازم است گلایه‌ای داشته باشم،‌ متأسفانه نمایندگان ارشاد به خصوص آقای برازش اصلاً در زمینه کاغذ کارشناس نیست و هیچ اطلاعاتی از کاغذ ندارد، تمام اطلاعاتی که از کاغذ می‌دهد، اطلاعات غلطی است،‌ برای نمونه وی بارها گفته که در ایران کاغذ تحریر وجود ندارد، در حالی که سالانه 150 هزار تن کاغذ تحریر در ایران تولید می‌شود‌، بنابراین این اطلاعات ضعیف به مسئولان می‌رسد و پایه تصمیمات آن‌ها می‌شود.


ارسال نظر

نام
ایمیل ضروری
وب سایت / وبلاگ
پیغام ضروری
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
کد مقابل را وارد کنید ضروری
اگر کد خوانا نیست اینجا را کلیک کنید